NİLÜFER ESİN BERBEROĞLU

NİLÜFER ESİN BERBEROĞLU

NİLÜFER ESİN BERBEROĞLU

1984 yılında İstanbul’da doğdu. 1999 yılında Sınır Tanımayan Doktorlarla Derince’de gönüllü çalıştı. 2001 yılında Kadıköy İntaş Lisesini bitirdi. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü’nden 2008 yılında mezun oldu. Mezun olduktan sonra sanat  tarihi alanında Y.E.M  A.Ş. Sanal Mimarlık Müzesi’nde çalıştı. 2009-2011 yılları arasında İ.Ü. Çapa Tıp Fakültesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı Sosyal Psikiyatri Servisinde Sanat Psikoterapisi Eğitim ve Atölye Çalışmalarına katıldı ve kursu bitirme sertifikası aldı.. 2011 yılından beri, bu birimde kurulan SPR de, Dans-Gevşeme sanat psikoterapi grubunun terapisti olarak 6 yıl gönüllü çalıştı.  2011 yılından beri psikiyatrik hastalarla sanat psikoterapi grup çalışması yapmaktadır.. Aynı zamanda Sanat Psikoterapileri Derneği Kurucu Üyesidir.2012 yılında İstanbul Ticaret Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesin ‘de Uygulamalı Psikoloji alanında yüksek lisans eğitimine başladı. Yüksek Lisans bitirme projesini Prof. Dr. Timuçin Oral ‘la birlikte yürüttü.Çocuk gelişimi ve ileri gelişimsel patoloji derslerini Prof.Dr. Haluk Yavuzer,’ den aldı.2015 yılında” Psikiyatrik Hastalarda Sanat Psikoterapisinin Kullanımı ve İşlevsellik Üzerine Etkisi “adlı projesini teslim ederek mezun olmaya hak kazandı.2014 yılında Türkiye Jimnastik Federasyonu‘nun “Pilates Mat ve Reformer Eğitmenlik” kursu ve sınavına  katılarak  Eğitmenlik  Sertifikasına sahip oldu.. 2012 yılından NPİ İstanbul Nöro Psikiyatri Hastanesi’nde yatarak tedavi gören kadın hastalarla Beden ve Hareket Terapisi çalışmasını sürdürmektedir.. Çeşitli özel kurumlarda sağlıklı yetişkinler için yaratıcı sanat, dans/hareket atölyeleri yürüttü.2017 yılında İstanbul Üniversitesi Hasan Ali Yücel Eğitim Fakültesinden pedagojik formasyon sertifika progamına katıldı .2015,2016,2017 Üsküdar Üniveristesinde Sağlık  Bilimleri Fak. Ergoterapi bölümde Dans Hareket Terapisi, Geleneksel El Sanatları derslerini verdi.2016 yılında Travmada ve Sahada Kullanılacak Sanat Terapisi Müdaheleleri seminer ve atölye çalışmalarına katıldı.2018 Ekim itibariyle Kadıköy Belediyesi Gençlik Sanat Merkez’inde Sanat Terapisi temelli Yaratıcı Hareket ve Beden Farkındalığı  Atölyesini yürütmektedir.Çeşitli özel kurumlarda sağlıklı yetişkinler için yaratıcı sanat, dans/hareket atölyeleri yürüttü. Sanat psikoterapisi ve psikoloji alanında bir çok  seminer,  çalışma grubu ve kongreye katılmıştır.
 2018 yılında gerçekleştirilen Ruhsal İyileştirim Kongresine de Doç.Dr. Nurhan Eren ile birlikte sözel bildiri ile katılmıştır.
2012 yılından NP İstanbul Nöro Psikiyatri Hastanesi’nde yatarak tedavi gören kadın hastalarla Beden ve Hareket Terapisi çalışmasını sürdürmektedir.  Buna ek olarak Üsküdar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesine bağlı bulunan Ergo Terapi bölümüne “Dans Hareket Terapisi ve Sanat Terapisi” dersi vermektedir.